Küünetehnik – sa oled ohtlik!

Viimasel ajal jõuab meie konsultatsioonile üha enam kliente, kellel on tekkinud küünte kahjustused küünetehnikute süül. Peamisteks põhjusteks on küünenahkade liigne töötlus, küüneplaadi liigne lihvimine, kaheldava väärtusega toodete kvaliteet või kõik koos. Tulemuseks on klientidel valulikud küüneplaadid, punased laigud küüneplaadil, väga õhukesed küüned, lahti löönud küüned, üles kerkinud küünesängid, küünevalli põletikud, ketendavad küünenahad jne. Kõik ennetatavad, aga kahjuks sagedased probleemid.
Küünetehnik peab olema õrna ja hella käega- see on reegel. Kliendil ei tohiks olla tema juures valus ja ebamugav. Ka peale tema juures käimist ei tohiks olla ebamugavustunnet või valu.
Paraku on meil läinud moodi küünenahkade ületöötlus. Professionaalses keeles on see nn. ’’russian manicure’’. See mood on vähemalt meie 20 aastase staaži jooksul ikka lainetena käinud. Kord on moes ja siis jälle mitte. Hetkel on see siis jälle moes. See tähendab küünenahkade maksimaalset töötlust- tugevat tagasi lükkamist, lõikamist ja lihvimist. See aga on tõstnud lakke küünevalli põletike juhtumite arvu. Kellel see on juba läbitud mure ja pöördus sellega ka mõne arsti või spetsialisti poole kuulis kindlasti küsimust: ’’Kas olete hiljuti käinud maniküüris või pediküüris?’’ Jah, nii kurb kui see ka ei ole ja nii väga kui seda ka tunnistada ei tahaks on just need teenused peamised põhjused.
USA-s on tehtud uuring, kus vaadeldi kolme aasta jooksul üle 300 naise käsi, kes käisid regulaarselt maniküüris kus nende küünenahkasid tugevalt töödeldi ( tugev tagasi lükkamine, lõikamine ja freesiotsikutega lihvimine). Tulemused olid halvemad kui keegi oleks osanud oodata. 91% uuritavatest kannatasid kahjustada saanud küünemaatriksi või küünesängi probleemide all. Sümptomiteks olid erinevad küüne düstroofiad- lõhenemised, aeglustunud kasv, horisontaalsed vaod jne. Ekstreemsematel juhtudel oli sümptomiteks valulik neuropaatia (närvikahjustus) ja kõrge tundlikkus. Esines ka nakkuslikke põletikke. Seetõttu on selline maniküür äärmiselt ohtlik näiteks diabeetikutele või nõrga immuunsusega inimestele ja neil ei tohiks üldse küünenahkasid töödelda. Tegelikult peaks tegema kõigile klientidele vaid õrna töötluse ja küünenahkasid tuleks lõigata vaid juhul kui nahakidad või liigne nahk võib olla põhjuseks näiteks põletiku tekkimisel. Ainult 9% juhtudest ei olnud kahjustamise tunnuseid. Hirmutav eks? See näitab, et suurem osa küünetehnikutest on raske käega.
Millised on peamised ohuallikad?
Vibratsioon – isegi märkamatu vibratsioon vigastab rakke ja kutsub esile kohaliku immuunvastuse.
Traumatiseerimine – kahjustused nii küüntel kui nahal, liigne viilimine või nähtamatud (palja silmaga) mikrovigastused isegi siis, kui küünetehnik on kindel, et tema tehnika on kontrollitav.
Kõik see koos – vibratsioon ja traumatiseerimine – tekitab ägeda või kroonilise põletiku ja korduva trauma sündroomi, mis viib küünte düstroofiani. Mõnikord on see kõik kiiresti nähtav ehk kohe tekib küünevallipõletik või toimuvad muutused küüneplaadis, aga sagedamini on selle kulg hoopis salakaval. Võib käia aastaid maniküüris ja järsku tekib küünte väljakasvamisel mõni anomaalia mida ei osata selgitada. Tekivad muutused küünevallides, muutused maatriksis (koht kus küünerakud moodustuvad) väljenduvad aga muutustes küüneplaadis ja selle kasvus.
Küünevalli põletik
Küünevalli põletik ehk paronühhia on põletikuline seisund küüneplaadi ümber ja see võib muutuda ka krooniliseks. See võib tabada igaüht, aga eelduseks on vigastada saanud nahk küüneplaadi ümbruses või ka naha lähedal oleva küüneplaadi vigastus. See vigastus ei pea olema silmaga nähtav, piisab ka mikrovigastusest. Just sellest mille tekkimise tõenäosus on sellisel agressiivsel maniküüril suur.
Paronühhia on tavaliselt tingitud Staphylococcus aureuse (mis võib olla multiresistentne), Streptococcus pyogenese, Pseudomonase või muude bakteriaalsete patogeenide põhjustatud bakteriaalsest infektsioonist. Selle põhjuseks võib olla ka külmetushaiguse viirus Herpes simplex ja pärmseen Candida albicans. Kroonilise paronühhia põhjus või põhjused pole täielikult teada. Paljudel juhtudel on see tingitud küünevalli dermatiidist. Sageli mängib seal rolli mitu erinevat mikroorganismi nagu Candida albicans, Pseudomonas jne.
Mõistma peab ka hetke millal pöörduda arstile- väga paistes sõrm, palavik, põletiku levik ka teistele sõrmedele, tugev valu, väga suur mädakolle.
Küünevalli põletik on kiire kuluga. Mõne tunni jooksul tekib, punetus, paistetus, valu ja ka kollakas mädakolle. Raskematel juhtudel võib olla ka palavik. Küünevalli põletik võib minna väga tõsiseks ja kiiresti. Seega tuleks sellele koheselt tähelepanu pöörata. Sõrme võiks leotada soojas vees, et mädakolle kiiremini avaneks. Ja see tuleks korralikult puhastada. Kasutada võiks ka midagi seene ja bakterite vastase toimega nagu PODOPHARMi Mykobooster sprei, Mykobooster õli või Mycostatic küünetinktuur. Mõistma peab ka hetke millal pöörduda arstile- väga paistes sõrm, palavik, põletiku levik ka teistele sõrmedele, tugev valu, väga suur mädakolle. Sel juhul on ravimiteks sageli antibiootikumid, harvemal juhul on vajalik kirurgiline sekkumine.
Küünevalli põletiku tagajärjel võib muutuda küüne struktuur ja värv ehk tekkida küüneplaadi düstroofia, onühholüüs ehk küüneplaat võib lüüa lahti, ka küünevallide kuju võib muutuda.
Ülelihvitud küüneplaat, onühholüüs ja üles tõusnud küünesäng
Need mured saavad alguse sellest kui küüneplaat lihvitakse liiga õhukeseks mille tagajärjel küüneplaat irdub oma sängist. Kui sinna juurde liita ka näiteks ebakvaliteetsed ja kahtlast päritolu tooted, siis tekib ka keemiline põletus. Mõnikord on need põhjused koos, aga mõnikord ka eraldi. Mõlemal puhul tekib sageli onühholüüs ehk küüneplaadi irdumine. Olenevalt kahjustuse raskusest ja kas on ka näiteks värvimuutuseid, mis viitaks pseudomonas aeruginosale, tuleks kasutada kas PODOPHARMi Onygen kreemi või küüsi tugevdavat seerumit. Kui on ka värvimuutuseid võiks lisada ka Mykobooster õli. Igal juhul tuleb maksimaalselt eemaldada küüneplaadi lahtine osa ja teha seda regulaarselt kuni probleemi lahenemiseni.
Kümme peamist asja mida saab panna tähele nii küünetehnik kui ka klient.
- Null survet ehk küünetehnik ei tohiks ei küüneplaadile ega küünenahkadele avaldada üldse survet. Kui on tunda survet, vajutamist või valu, siis on juba liiga jõuline töötlus ja seda ei tohi olla.
- Küünenahkade hellaks töötluseks on olemas vahendid nagu PODOPHARMI küünenahkade eemaldaja või NAILS Cosmeticsi küünenahkade eemaldaja– tulemus puhas, ilus ja õrn.
- Küüneplaadi töötlusel ei tohi olla valu ja kuumatunnet. See tekib liigsest töötlusest ja freesiotsik peab olema pidevas liikumises. Kergemini hakkab tekkima valu, kuumatunne ja ka surve siis kui freesiotsikud on oma aja ära elanud ent neid endiselt veel kasutatakse. Mõni freesiotsik on väga kallis ja kvaliteetselt saab seda kasutada loetud korrad. Küünetehnik peaks seda jälgima. Kui märkad, et otsik enam nagu hästi ei tööta või on muutused selle värvis, siis on aeg temast loobuda ja leida uus abimees. Küünetehnik peab tundma oma otsikute abrasioone ja lubatavaid kiiruseid.
- Ära lõika nahka- välja arvatud juhul kui on nahakidad või väga tugevalt ülekasvanud nahk mis võib ise olla soodus põletiku tekkele. Lükka õrnalt tagasi kasutades eemaldajat, puhasta õrnade liigutustega küüneplaat. NB! Mida niiskem on küüneplaat seda õrnemalt pead töötama! Probleemsete küünenahkade puhul nõusta klienti koduhoolduse osas. Umbes 2 kuuga saavutate õige hooldusega piltilusad küünenahad. Küünenahal on eesmärk ja veel väga tähtis eesmärk- KAITSE! Ta kaitseb maatriksit vigastuste, bakterite ja seente eest. Terve küünenahk = terved küüned! Koduhoolduses võib kasutada PODOPHARMi Oleum Herbal õli, küüsi tugevdavat seerumit ja kõvadele küünenahkadele on väga hea 10% uureaga jalakreem või mikrohõbedaga käte ja jalgade mask.
- Mikrokahjustustega küünenahk ei ole vastuvõtlik mitte ainult bakteritele ja seentele vaid ka allergiatele. Arvestades, et moes on ka nn lakkimine naha alla ehk hästi naha lähedale, siis suurem tõenäosus on naha kokkupuude allergeenidega. Allergia ei teki kohe, see võib tekkida ka mitme aasta pärast. Esmaseks tunnuseks on punetus ja sügelemine küüneplaadi ümbruses, edasisel arengul lisanduvad ka villikesed ja haavandid ning meeletu naha kuivus ja valulikkus.
- Steriilsed pinnad ja tööriistad- küünetehnik teab ja kliendil on OK küsida näha kohta ja vahendeid millega seda saavutatakse.
- Kvaliteetsed materjalid. EI! Aliexpress, Shein, Temu jne. Jah, kohalikud maaletoojad! EU-s toodetud tooted on üldiselt ohutud töötamiseks, sest vastavad regulatsioonidele. Väljast poolt tulevad tooted peavad olema läbinud ohutushindamised ja neid on OK maaletoojalt küsida. Näiteks Lätis on juba suured probleemid Ukraina toodetega. Ukraina pole EU-s ja neil on teised nõuded ning normid mis ei pruugi olla ohutud.
- Kunstküüntel kasutatavad tooted ei tohi minna nahale. Ikka võib juhtuda, aga küünetehnik peaks selle siis koheselt puhastama. Kui sinu küünetehnik on ülevoolavalt külluslik toote kasutaja, siis on tervitatav kahelda tema pädevuses.
- Käte pesemine enne ja pärast protseduuri.
- Naha antiseptika
Iluteenustes liigub trende. Mõni tuleb kiiresti ja läheb kiiresti aga mõni püsib, kaob ja tuleb tagasi. Meie valdkonna spetsialistide üks suurimaid väljakutseid selles infokülluses on teha vahet õigel ja valel, saada aru ohtlikust ja ohutust, näha suuremat pilti ja osata mõelda laiemalt ja sügavamalt ning tehniliselt. Selleks on vaja tugevat teoreetilist baasi ja oma töö tehnilist mõistmist. Selleks tuleb rohkelt õppida ja veel rohkem KÜSIDA ning uuesti KÜSIDA! Ja kui miski sisimas tundub kahtlane hoolimata uhkest turundusest ja suurest populaarsusest, siis see tavaliselt nii ka on.
Ohutut töötamist ja teenuste tarbimist!
Eili Kukumägi
Maatriksi kahjustus