Pseudomonas aeruginosa- kas lihtsalt natuke roheline küüs?

Kõige sagedasem tüüp, mis põhjustab inimestel infektsioone, on Pseudomonas aeruginosa. Ta on võimeline tekitama infektsioone ka loomadel ja taimedel. Väga vastupidava biokilena katab ta meditsiiniseadmeid ja -tarvikuid, aga ka iluteenuste seadmeid ja tarvikuid, olles suureks haiglainfektsioonide põhjustajaks.
Pseudomonas on grupp baktereid mida võib leida keskkonnast- veest ja mullast. Ta on nii laialdase levikuga oportunistlik tegelane, et esineb nii meie naha mikroflooras, enamikes tehiskeskkondades ja on võimeline ellu jääma ka anaeroobsetes tingimustes ehk hapnikuta keskkonnas. Edukalt kasvab ta ka näiteks diisel- ja reaktiivkütustel. Tema optimaalne kasvutemperatuur on 37 kraadi, aga ka näiteks 42 kraad ei pruugi teda heidutada. Ta on vähenõudlik toitainete suhtes ja võib seetõttu kasvada ka destilleeritud vees. Seedeensüümi SdsA abiga suudab ta lagundada ka naatriumlaurüülsulfaati (SDS). Seetõttu saab ta kasvada ka suure SDS-sisaldusega kasvukohtades (nt šampoonid), kus enamik teisi baktereid hukkub. Pikaaegne Pseudomonasega saastunud vee tarbimine võib olla dermatiidi põhjus. Üks visa tegelane!
Iluteenindajatele on Pseudomonas aeruginosa bakter tuttav rohekas-siniste, rohekas-kollakate, rohekas-pruunikate kuni rohekas- mustade küüneplaatide näol mis aegajalt kunstmaterjali maha võttes meile avanevad. Kahjuks on aga tihti näha ka väga kergekäelist suhtumist Pseudomonase nakkusesse. Kõige sagedasem lahendus mida iluteenindaja pakub on- viilime ära, puhastame antiseptikumiga, primer ja kunstmaterjal taas peale ja küllap ta kasvab välja. Õnnelikematel juhtudel kasvabki ja õnneks õnnelikke juhte on rohkem, AGA…
Pseudomonase bakter võib olla väga raske nakkus põhjustades infektsioone ka näiteks veres, kopsudes, kuseteedes ja mujal ning on üks kardetud bakter peale operatsioone.




Mõned Pseudomonase tüübid on resistentsed pea kõigile antibiootikumidele. See tähendab, et nad ei allu ravimitele- need lihtsalt ei mõju neile. Talle meeldib väga levida tervishoiuasutustes ja tegelikult kõikjal, kaasa arvatud ilusalongides.
Näiteks statistika näitab, et 2017 aastal oli USA-s 32 600 infektsiooni juhtu hospitaliseeritud patsientidest ja neist suri 2700.
Seega ei saa seda bakterit võtta lihtsakäeliselt, sest me tegelikult ju ei tea kellel see rohekas-sinine küüs lihtsalt välja kasvab ja kellel see kujuneb millekski tõsisemaks. Näiteks kui kliendil on haav, nõrk immuunsus või kodus vastuvõtlik inimene kelle eest hoolt kanda.
Ennetamiseks peaks iga spetsialist järgima hügieeninõudeid:
- Desinfitseerima ja steriliseerima oma instrumente
- Kasutama võimalikult palju ühekordseid vahendeid
- Pesema enda käsi enne iga uut klienti ja kasutama iga kliendiga uut paari ühekordseid kaitsekindaid
- Puhastama ja desinfitseerima oma tööpinnad ja aparaadid
- Paluma oma klientidel enne protseduuri käsi pesta
- Tegema oma klientidele naha antiseptika
Mitte alati ei leia Pseudomonas oma teed küüneplaadile läbi ilusalongi või teenuse. Inimene võib sellega kokku puutuda kõikjal.
Pseudomonas levib saastunud pindade ja instrumentidega, kokkupuutel vee ja mullaga, inimkontaktiga- näiteks saastunud käed.
Millele peaks klient ise tähelepanu pöörama?
Esiteks käte ja jalgade hügieen aitab selliseid muresid ära hoida ehk siis pesemisele. Teiseks, kui klient märkab kunstmaterjali mõranemist või küüneplaadi küljest lahti löömist, siis ta peaks sellele reageerima ja laskma seda korrastada või vaatama üle oma hoolduste vahed, sest see võib olla tema jaoks liiga pikk. Kui klient märkab küüneplaadi irdumist oma sängist ehk onühholüüsi siis peaks ta pöörduma spetsialisti poole.
Mida teha kui oled avastanud küüneplaadilt Pseudomonase?
Jää rahulikuks ja ära mine paanikasse. Mitte alati ei vaja see antibiootikumidega ravi, aga siiski tuleb sellel silm peal hoida ja võtta kasutusele meetmeid vältimaks kollete hullemaks minemist. Eelkõige tähendab see seda, et me ei kata küüneplaati mitte mingil juhul kunstmaterjaliga enne kui kahjustunud ala on täielikult välja kasvanud. Kui kunstmaterjal on peal, siis selle eemaldame täielikult. Klient peab järgima käte hügieeni ja olema ettevaatlik näiteks nõrga immuunsusega inimeste eest hoolt kandmisel (näiteks hooldaja, meditsiinitöötaja). Pseudomonas võib tekkida lahti löönud küüneplaadi alla ja panna ka sõrme või varba valutama, aga ta võib ka ise lahti löömist lõpuks tekitada kui sellega õigeaegselt ei tegeleta. Kui probleemi on kaasatud ka onühholüüs, siis tuleks kõik lahtine küüne osa eemaldada ja peaks alustama PODOPHARMi Onygen kreemi teraapiaga. Kui on ka seene kahtlus siis tuleks kasutada PODOPHARM Mykobooster õli. Igal juhul võiks käia kaasas ka PODOPHARM Mykobooster sprei kasutamine. Mykobooster spreid võib lasta nii nahale, küüntele, sokkidele ja jalanõudesse, et pärssida bakteri levikut ja ühtlasi aitab sprei ka teistel toodetel paremini imenduda.
Tekst ja pildid: Eili Kukumägi

Kui Sinu juurde on sattunud probleemsete küüntega kliendid, aga tunned end ebakindlalt, tutvu meie koolitustega ning tule end meie juurde täiendama! Ootame juba töötavaid spetsialiste, aga ka alles alustavaid, kes soovivad teada kuidas käituda ning mida kliendile soovitada, kui kunstmaterjali maha võttes vaatab vastu värvimuutustega küüs. Meie koolitaja on suure kogemusega nii probleemse jala kui küüne ravis ning koolitused on muuhulgas rikastatud ka tema põnevate kliendijuhtumite näidetega.